Make your own free website on Tripod.com

MIRESEVINI

POEZIT

Home
PAMJE ROMANTIKE
MUZIK
expert
NOKIA
Auto Vetura
VIRUS PROGRAM
POEZI
TARKAN
FOTOGRAFIT EMIA
EKSPERTI HACK
MEDITIME
AUTOR FAQES
QESHARAKE
FEJA ISLAME
MJEKSI

Zgjedhi ngjyrat

Shkruaj qka dėshiron...

 

TĖ DUA

Qė nga larg po vjen,
e unė tė nuhas,
ke aromėn tėnde ,
mė se tė veēantė.
Dhe ja tek mė afrohesh
mė pėrqafon me mall,
njė puthje mė fal
dhe po sa shum fjalė.
Shpirti im femėror
ngrihet deri nė pafundėsi
si me lėndė magjistare
ti mė pushton me ėmbėlsi.
E mė pėrshkon kėndshėm
trupin,
nėpėr vijat e padukshme....
Ti je i paarritshėm,
je njė mister i pazbuluar
andaj kaq shumė tė dua,
tė dua se ke shpirt ėngjėllor
je njė yll qė shėndrrit gjithmonė,
ke lotin e argjend'tė
ke fjalėn e bekuar.
Un betohem nė kėtė diell
se veē teje tjetėr s'kam
betohem dhe nė qiell
se tė dua, tė dua derisa tė vdes!....


NGA: Evisa, Strugė
Dy trupa

Ti po flen tani
dhe ėndėrra tė bukura po shikon
unė e shtirė pėrbri teje
trupin tėnd tė lakuriqtė ledhatoj..
tė shoh ndėrsa flen
njė buzėqeshje tė shkon
njė muzikė degjohet diku
hėna, yjet..njė natė e qetė..
dritaren hap dhe flladi i mesnatės
trupin ma pėrkėdhel
s'dua tė tė mbuloj
afrohem pranė teje
frymarrjen tėnde ndjej
dhe dora ime lehtė nė trup tė prek
Tė adhuroj, larg teje s'dua tė rri
ky trupi i jot bukur
davidi do ta kishte zili...
papritur zgjohesh
dhe unė e humbur nė pamjen tėnde
mė afrohesh dhe mė puth
dhe unė prapė tė buzėqesh..
tė adhuroj
ēdo gjė tėnden e ndjej
shpirtin dhe fizikun tėnd
perfeksionim i pėrkryer
me pėrqafon dhe diēka pėshpėrit
dhe hėna me yjet vėshtrojnė
kėtė skenė dashurie
dy trupa tė lakuriqtė....

 
NGA: besa  lesnjani  prishtine....


NISJA


Nėpėr lulet e para tė pranverės
netėve me hėnė
nė turmėn e njerėzve
qė mė parakalonin nė ėndrra
tė kėrkova

Tė gjeta tė fshehur
nė njė kėnd pritjeje
dhe kėrkimi analog

Nėpėr tė njėjtin qiell endeshim
e nuk shiheshim

Gjumi i pėrjetshėm
do tė na u binte ėndrrave
po tė mos ishim takuar.

 

 

Sdua tė flas 

  

Mos mė bėni tė flas 
Nuk dua 
Tė shpalos 
Dhimbjen,dashurinė 
Nė kengė shoh gjak 
Gjak 
Tė njė tė pafajshmi 
Kurse valėt e detit vjedhin jetėn 
Fėmijut tė posalindur 
Mos mė bėni tė flas 

   

Sytė e gjelbėrt

   

Sytė e gjelber tė dritares sime,shikojnė lojėn e fėmijėve 
Rrugėn e kėmbanave,pullazet e gjelbėta 
Dhe kapelat e zeza tė shtėpive 

Nė fytyrat e ngurta,sytė e gjelbėrt tė dritares sime 
Shikojnė kullėn e bardhė tė varrit 
E rruajnė kufomėn e vetė 

Sytė e lodhur tė dritares sime,shikojnė larg mallin 
E treten kėtu vetėm... 

   

 

PuthjetJam gojarta vij nga prishtina jam 21 vjeqe
Te mendoj per ty me shtyn e kaluara.
Qe te dua me thot zemra.
Te me duash nuk te detyroje.
Me duaj nese une e meritoje.Te dua

un dhe ti kishim diqka tperbahsket qi na mbante bashk.
Ti i bukur sikur lulja dhe un bleta qe te ngacmojsha .
Pse u largove oh moj dashuri pse me le ketu ne vetmi .
Ku na mbeti ajo dashuri e ato puthje qi mi dhe ti.
Kthehu serish tek un ta fali nje nat pa gjum.


Derguar nga Anomin


Te dashuroj

Nese ekziston shkelqimi jan syt e tu.
Nese ekziston gezimi eshte takimi me ty.
Nese ekziston vuajtja eshte ndarja nga ti.
Nese ekziston dashuria te dua vetem tu.

'NJE GOT EKRISTALIT ME      
PIKI NGA SYRI MALLEKUAR
QOFET DASHURIJA QE NE
ZEMER ME HYRI.
 
NJE GOT TE KRISTALIT
DOTA GJUAJ NE DET
SE DASHURIN TENDE
EKISHA ME TE VERTET

      -ROMEO DHE GJULIETA-
GENJEN HISTORIA
VETEM GENJEN
ROMEON DHE
GJILIJETEN
HEROJ KUR'
INXJERR
 
ROMEO KUR VDIQ
GJULIETA S'VRAU
VETEN POR UNIS
ME GJITHE QEJF
QE TE GJEJ NJE
\TJETER.
 
 
 

     Koha eshet teater njerzit
    jan aktor zoti cakton
    rolet dreqi regjisor
 
   Me ne  fund jam lodhur
  nga kjo bote evjeter
  ku' perveq genjeshtres
  as'gje nuk ka tjeter !!!
 
 
vetem erresira botėn
esundon kush mendon
ndryshe veten emashtron..!!!
 
 
 
 

******* TE PRES NE TAKIM********

Sot ne mengjes u ngrita une
heret si qdohere
nga dritarja e dhomes shikoj
me duket qenka bere vere

sa e gezuar jam sot
nuk di sa ta pershkruaj me fjale
se vetetimthi me erdhi ne mendje
ta njoh nje dashuri te pare...

eja te takoi une ty
ti shof syte e magjepsur
te veshtroi me kujdes gjate
te rrijme sa kohe te heshtur

se heshtja flitka sot vete
me mire se sa fjala
me duket vetja si ajo vajza e heshtur
e dashuruar vetem ne prralla

eja sot te pres me padurim
te te perqafoj me mall
te ma jepesh besen mua
se me mua do jesh sate jesh i gjalle

me lejo ti lemoj floket tu te zinj
te te prekte shtrengoj
nuk e kam menduar kurre
se keshtu te dashuroi

eja ti sot ne takim te pare
ma jep mua dashurine
se ma ktheve gezimin mua
ma fale LUMTURINE...

Sa te dua une ty
aq ti me don mua
afrou ma degjo zemren e vogel
te thote embel TE DUA...

do te jesh i imi perjete
e jotja do te jam
edhe bota qudira le te sjell
por ty ne zemer une te kam

mos me thuaj asgje fare
mire une te kuptoj ty
se sa dashuron zemra jote
me tregojne te bukrit sy....


***************************************************
Te kam aq larg i dashur
por prap te dua!
Ti nuk lajmerohesh,
pse me ke harrua?
Cka bera te keqe qe me nuk me don
apo ndashte e ke qejt tjetren
qe me shume e dashuron?
Si i harrove ato ditet se bashku?
A mund te na sjell zoti dashurin e perparshme?
Ne mendjen time te kam vetem ty
Ne zemren time te ndjej vetem ty
Te lutem zemer mos me harro
dhe lajmerohu nese ke kohe!
************************************
 
 
 
 
 
 
ME FAL

Me fal Me fal
ndoshta me nuk do te shoh
ndoshta neser sdo te njoh
ndoshta keshtu ka qen e shkruar
ne te dy mos me u bashkuar

me fal me fal
me fal qe te deshta shum
me fal qe te fala net pa gjum
me fal ti ma fal

ndoshta un sisha per ty
ndoshta me s'shoh drit me sy
ndoshta keshtu fati e deshti
kurr ne jet me mos te qeshi
me fal ti me fal

ti e din fort mire se une s`muj mu largu prej teje.........

********************************************************************************
Ska lumturi me te madhe ne bote se dashuria dhe harmonia.
Dashuria eshte kripa e jetes, jeta pa dashuri ska asnje shije.
Dashuria eshte e embel, por perfundimi eshte shume i hidhur.
Per dashurin ska gje me te embel se lotet e syve qe fshihen me doren e se dashures/dashurit.
Xhelozia eshte humnera e dashurise.
Po deshirove te duash nje njeri, ose te doje ai ty, shihu shpesh me ate.
Duke mos e pare per shume kohe ate qe e do, njeriu fillon te mos e doje, duke e pare shpesh njeriun qe nuk e do, fillon ta do.
Kush deshiron te duhet, le te doje.
Ne qofte se eshte lumturi te duhesh, eshte lumturi me e madhe te duash.
********************************************************************************

 

 


  sybukuri_2003@hotmail.com


 


 


Mysafiret e dashur une  disa  kam shenur vet disa kam kopju jan disa vargje qka me  pelqein  shum   the  jan ne  ZEMER time .....                 nese Ju keni disa Poezi te mira  ather me dergo ne ket  email   ..   poezit me   te mira  do ti qesim ne  web nga ju ....

Email: sybukuri_2003@hotmail.comPse ndodhin zhgenjimet ne dashuri?!

Bukuria shkon e vjen, kurse zemra ste genjen thote populli per dashurine e vertete.Nga jeta praktike dhe nga analizat e ndryshme perfundojme se dashuria e thelle, e madhe dhe e fuqishme, jo vetem qe nuk perjashton miqesine, por ajo perkundrazi e presupozon ate.Vetem miqesia e vertete, lidhur me sinqeritet ne njohje e pjekuri ndjenjash ne dashuri te vertete e martese te lumtur. Por miqesia e me karakter serioz e te qendrueshem ne moshen e pjekurise se plote, d.m.th pas mbarimit te shkolles se mesme.Kjo tregon se miqesia e vertete piqet e thellohet ne nje moshe me serioze d.m.th pas moshes 18-te vjeqare. Dashuri qe vjen natyrshem pas miqesise mbi bazen e njohjes dhe respektit reciprok pakeson zhgenjimet.
Zhgenjim do te thote te genjesh veten ose te besosh ne genjeshter, gje qe ndodhe me shume te dashurit ne shikimin te pare, te cilat mund te perfundojne edhe ne martese e pastaj manifestohen me dovorc apo ndarje. Dizulizioni mund te jete pasoja e kontradiktes, ndermjet paraqitjes se jashtme dhe realitetit. Prandaj qasja e problemeve te kesaj natyre eshte qeshtje e nderlikuar qe kerkon nje pergjegjesi te madhe nga qdo I ri dhe e re.
Por zhgenjimi ndodhe edhe ne disa raste kur kandidati per dashuri shikohet jo ashtu sieqe eshte ne te vertete, por siqe deshiron ta shohe partneri d.m.th e imagjinon ne nje menyre krejtesisht ndryshe kur nuk eshte I tille.Mirepo ne kete rast duhet fajesuar imagjinata e jo instikti. Pothuajse te gjithe te dashuruarit sidomos ato qe pelqehen qe ne shikim te pare perpiqen ti paraqiten njeri - tjetrit ne formen me te mire ashtu siqe nuk jane, ndoshta pa vetedije nga sedra por ndonjehere edhe me vetedije te plote.Prandaj per te mos ndodhur zhgenjimet ne dashuri apo per tu paksuar ato , duhet qe se paku te merret parasysh pjekuria psikofizike e qdo individi qe hyne ne ate loje


Love.....

Pyetja qe une i shtroj vetes dhe ju eshte: Kur dashuron njeriu??

Pergjigja ime eshte se ne dashurojme ne ato momente kur personi tjeter na "ploteson".

Gjithashtu mendoje se dashuria ne thelb nuk eshte gje tjeter vecse nje menyre e elaboruar e egoizmit,sepse ne nuk duam nese ne njefare menyre personi tjeter nuk na ploteson,nuk na ben te ndjehemi mire,te bukur, te pasur shpirterisht, te gatshem per te bere cdo gje, shkurt te ndjehemi te dashuruar.

Cdo gje shkon shume mire deri ne momentin qe ekzitojne keto ndjenja te ndersjellta.

Por cfare ndodh me tej kur shkelqimi bie dhe realiteti shihet me syte e jetes se perditshme???

Cfare ndodh kur partneri nuk na ben te ndjehemi me si deri dje??? Ohhh...ne nuk e duam me. Dashuria zhduket. Ose me mire le te themi transformohet ne forma te tjera...miqesore...Ka raste qe edhe pyesim veten nese ka qene vertet dashuri...

Atehere kthehemi tek fillimi, dhe pyetja do te parashtrohej ne kete menyre...

Cila eshte dashuria e vertete...???
Cili eshte ndryshimi me ate te Romeo & Xhuliet..??
Vetflijimi??
Dashuria sublime ajo e perjetshme ajo qe nuk ndalet para asgjeje??

Nese do te mendosh ne nje kendveshtrim te ndryshem do te thonim se Shekspiri e ka njohur natyren njerezore perderisa e perfundoi jeten e tyre pikerisht ne kulmin e dashurise se tyre. Do ishte po aq e forte dashuria e tyre edhe pas martese...??? Nahhh ....Sepse dihet mbas cdo kulmi ka nje pikiate dhe asgje nuk eshte me aq e bukur e romantike pas kesaj.

Kuptohet qe qeshtja nuk shtrihet ne nje plan kaq te thjesht...por kjo eshte piknisja...dashuria shtrihet mbi platformen egoizem,te pakten fillimisht.

Por ky nuk eshte vecse nje kendveshtrim...ka shume te tjere te cilet mund ti shtohen ketij timit ose edhe mund ta asgjesojne, me perbuzje duke me nxjerre nje individ kalkulator, pandjenja, te deshtuar ne dashurite( if any )parardhese..etj etj etj....
I kuptoj...por nuk i degjoj..

Njė test per dashurin tuaj gjindet ne fundin e faqes "LOVE CALCULATOR"


   dimri eshet iftohet
  buzet me jan ngri
  vetem puthja yte
mundet me mi shkri
                                             
 
 
 
Lamtumira e fundit


SKAM DASHUR KURRE TE TE LENDOJ,
SE TE KAM DASHUR,
PO TI ME IKE, ME LARGOHESH,
NDAJ DHE UNE IKA, PO TE LE.

SE BESOJ SE DO TE LENDOHESH SHUME,
TI ENDE SDIN CeSHTE DASHURIA,
NDAJ SMUNDE TA KUPTOJE DOT,
PRUSHIN E NDJENJAVE TE MIA.

VEC BUKURISE SE PAKURSYER,
NATYRA GJE STE KA DHURUAR,
ISHE NJE GONXHE QE NUK CELE,
U VYSHKE QE PA LULEZUAR.

DHE PSE E KAM KAQ VESHTIRE,
PO TE PERZE NGA ZEMRA IME,
ME MIRE NDRICO SI YLL I LARGET,
DHE ME DIL VEC NE ENDERRIME.

PAS MEJE DO TE VIJNE TJERAT,
DHE DO TE PUTHIN PUTHJEN TIME,
E TI ASHTU SI DHE ME MUA,
DO SHKRIHESH NEPER PERQAFIME.

E DO TIU THUASH HIPOKRITE,
"O, SA TE DUA SE THEM DOT"
EDHE NJELLOJ SI DHE ME MUA,
FARE ME KOT DO DERDHESH LOT.

UNE GJER TANI ISHA E NXEHUR,
NUK E MOHOJ QE PRAPE TE DUA,
SIKUR TE PUTHESH ME GJITHE BOTEN,
ASNJERA SDO TE TE PUTH SI MUA.

UNE VETE JAM E LENDUAR,
E NDOFTA TE LENDOVA SHUME,
KUSH VALL DI TE PERKDHELE,
ASHTU SIC PERKEDHELJA UNE.

MEGJITHATE PO TE UROJ,
U BAFSH PRAPE YLL E LESHOFSH NURE,
ME PAS BESOJ SE EDHE PER MUA,
DO CELE ME GAZ NJE TJETER LULE.

MBI NDJENJEN TONE RA DEBORE,
GJITHCKA ME TUTJE ESHTE E KOTE,
PRA LAMTUMIRE, VEC LAMTUMIRE,
SE MIRUPAFSHIM STE THEM DOT


***********LABIRINTH JETA IME*********

Mengjeset e ngrohta me rreze te arta
me ngrijne me ftohtesine
se zemra eshte ftohte akull
sikur njeriu qe humb dashurine

mesdite me diell me vale
zemra ime ndihet e djersitur
nga endrra e kahmotshme e dashurise
nga nje takim kahere duke pritur....

muzgu ngadale afrohet ne horizont
e pritja me eshte e kot
ah nata po afrohet ngadale
e prap do te jem me ty ne kete bote

vetem nata na bashkon ne te dy
vetem endrra pa fije shpres
se jeta labirinth pa zgjidhje
asgje s mendoj ne realitet vetem te vdes

te vdes se qdo gje me eshte merzit
te vdes se qdo gje me befason
te vdes se nuk e dua jeten
kur ti ne kete me mungon

eja te lutem pa me dal shpirti im
me mundso te vetmin takim
e ndoshta nje gezim ne jete do perjetoj
ty veq edhe njehere te te shtrengoj...

jam bere njeri i quditshem nga pritja
teresisht jam trete e jam shkri
s paska gje me te veshtire ne quajturen jete
se fjala e embel e hidhur DASHURI ....

po pres po pres po pres me ndihmo
jetes ti dhe nje kuptim
ose mi zhduk dhe endrrat pra
jetes ti jap perfundim.....
Per ty jetoj se te dua shume
syt etu te bukur ishohe edhe
ne gjume jeten dota jap per
tenden dashuri edhe ne varre
te me pyesesh dote flas per ty''''''
 
 
 
DY FJALE

Dy fjale qe te gezojn
dy fjale qe te hidhrojne ,
dy fjale qe ter jeten ta ndryshojn dy fjale qe kan domethenjen qka ndi une per ty ,keto dy fjale dua qe ti mi thuashe edhe ti ! dikushe thot se keto dy fjale nuk jan shume ,por kan shume rendesi ,
me keto dy fjale mundesh ta ndertojshe nje ardhmeri ,
edhe per kete dua ti them ty keto dy fjale i dashur
TE DUA

E HUMBUR

Rruges duke ecure ne kete mesnat te qet ,
Hena me ben shoqeri, nje qetesi e papare ,
nuk takoj njeri ne rruge ,
jam e veteme si e marre ,
valle qka eshte duke ndodhur me mua ,
perse ndihem e braktisur e e harruare ?
Thelle ne zemren time ndjej nje zjarre te pashuare ,
shpirtin tim e ka kapluare ke zjarre,
ke zjarre je ti , diku thedhe ne zemeren time te plagosure !
Dashuria dhe ndjenjat e mia kam arriture kulmin e padurimit ,
perse nuk e hape zemren tende ,
perse nuk me beson?
E di vetem nje se te dua nga zemra ,por ndjenjat e dua sa jan te forta per mua ?
zerin tend te emble nuk mundem ta harroj ,
me ate ze e robrove zemren time ,
kur degjoj kete ze te emble me ndalet zemra nga gezimi,
ke gezim mundet ti sheron plaget e mia ,por shpejto i dashure se plaget hapen dit e per dit me shume!


- PRITJA -

Ty po te pres , asgje tjeter ,
mes vdekjes dhe heshtjes ,
mes vetmis dhe trishtimit ,
mes hijes dhe jetes ,
Nga kjo pritje e gjate
u pergjake diku nje drit ,
nje zemer e cila priste
i than Lamtumir ! ! !
Nese me don aq sa me thua ,
mos kerko te me nderpresh endrrat,
deshirat , kenaqesite,
te cilat i kam per ty ,
Ato jan kaq te bukura po te futesh mbrenda tyre ,
Pa to , une sdo te jem ke qe jam ,
pa qenie pa shpirt ,
Pa te une do te isha nje njeri i zbrazur ne trupin tim
e levizur nga te tjeret ,
Pa to ti s'do te me duash kaq shume !
Mos ke frig une endrroj aqe sa duhet te endrruar ,
ndaj e zhgenjyer nuk dal nga to ,
kujdes te lutem mos mi le ne gjysem , endrrat,
deshirat ,kenaqesin te cilat i kam vetem per ty . . .


-I DASHUR -


Malli u be qerpik ,
e mbi sy qendroj ....
veshtrimi u be dit,
dita u be zog e te kerkoj
por ste gjet ,
ti ishe fshehur prapa syve te mi .Jane nga jane
fjalet me te bukura per ty ... i mblodha ,
ndjenjat me te bukura
qe skerkojne prova ,
I dashur,pergjigjmu , me degjon ?
Ke kohe te mendosh ,
ke kohe te qash e te qeshesh ,
je me mua me asnje tjeter ,
jan nga jan te gjitha gezimet ,hidhrimet ,
shqetisime , me ty i mesova kur nga ai qast kur
me ty u njoftova ! ! !

Do te vij naten
dhe te puthi fshehurazi
Ti sdo ta dish ,
ne endrra tua do te hy dhe ti shprishi ,
ti sdo ta dish ,
do te behem si nje ylle dhe te sjelli drit
pastaj do te shkoj,
te kthehem prap ne ket vetmi !!!


SMUNDEM TE HARROJ

Si mundem te harroj nje djale qe e kam dashur
e ti si mundesh te harrosh nje vajze qe ne zemer te ka mbajtur ,
Si ke guxim te harrosh ate qe kurr ste ka urrejtur
Si ke force te largohesh nga ajo qe te don per jet ?

TE PRES

Per te pritur ty nuk e di se nga kam zbritur
nga qielli apo nga erresira
ne kete pellembe udhekryqi
ku udhet si gishta hapen
te habitura me nje pritje te pafund ,
degjoj vetem klithjen time ,
po ti nuk erdhe , ku ishe pse nuk vjen ?
Udhet me siguri do te mbledhen grusht .


Ndjeka Qiellin per ta zer
por nuk e ze dot ,shendrrohet ne erresir ,
Ndjeka zogjet ne fluturim ,iken si te pameshir ,
pra si te vi deri te ti ?
Rruga eshte e gjate me plot leqe ,
Nuk e di se si te pushtoj nje dit
Duart i zgjata si dege dhe pres te me afrohesh ne perqafim
Gishterinjet si rreze dielli i zgjata qe te ngrohin nje shtrengim
po nuk e di se ku humbe ku shkove
robrove shpirtin tim
dhe spate meshir me len duke pritur vetem ne ket erresir


Ne ket nate erresire heshtja mbretron
degjoj zerin tend qe nga large ,
thua se atje qenka shume mir
e une ketu ngadale shkrihem ne erresir
Thua se atje qenka shume ngrohet
shetit qdo nat buz liqenit , shijon knaqesin e qdo nate
e ketu qdo nate eshte me e gjat se tjetra
heshtje me shoqeron
Qudi !!!!
si mundet te jete atje kaq mir ,kaq ngrohte
kur une nuk jam pran teje !!!

Deshta te thej qetesin e nates
te vi te ti,
deshta ta braktisi shtratin tim te ngroht ,
ti braktisi endrrat
te behem kalorse mbi nje kali te bardhe
duke qare qiellin e hapur . . .
deshta te behem engjull te fluturoj
ne horizontet e endrrave tua ,
te vi me ket qetesi te nates
dhe te them se sa te dua !