Make your own free website on Tripod.com

MIRESEVINI

SMS POEZI

Home
PAMJE ROMANTIKE
MUZIK
expert
NOKIA
Auto Vetura
VIRUS PROGRAM
POEZI
TARKAN
FOTOGRAFIT EMIA
EKSPERTI HACK
MEDITIME
AUTOR FAQES
QESHARAKE
FEJA ISLAME
MJEKSI

Poezi dashurie

  Tek syte fillon gjithēka,
ne fillim vetem syte e njohin dashurine ,
vetem ato e shohin
dhe ja tregojne zemres,
zemra e ndjen ate!

Quhet Dashuri !

Me fal qe te dua kaq shume
Me fal qe ne zemer te lendoj
Me fal por eshte teper vone
Nuk mundem un ty te harroj

Me fal qe te bera padashur
Per mua pa qellim te mendosh
Me fal qe te bera per mua
Poezi me dhimbje te krijosh

Me fal por njeriu prandaj vuan
Te dashuroj nje njeri si ti
Ti thaje lotet pa kaluar qerrpikun
Dhe kur te prek buzet te quhet (dashuri)

Me fal por nuk te them te dua
Nuk dua me puthje nga ty
Ato jane vec dhimbje per zemren
Ato me bejne te ndihem njeri

Por un njeri nuk dua me te jem
Nuk dua un me te flas per dashurin
Sepse ti me nxore nga zemra
Pa ty jeta ime s'ka kuptim

Me fal qe prap po te lendoj
Me fal qe perjete do te dua
Me fal por nuk e di si behet
Me nje njeri te cmendur si mua

I cmendur se tregoj te verteten
I cmendur se jam i sinqerte
Se ty te dua me shume se nje jete

Me fal per te metat e mia
Me fal qe te dhash nje shekull dashuri
Por jeta I ka keto padrejtesi
Jeta me solli tek ti

Dhe ti si nje qenie e pafaj
Si nje engjell me zemer te vrare
Ti ke dicka te vecante
Ti ke shume lote te pathare

Me ne fund arrita
Te te kthej buzeqeshjen perseri
Ashtu sic ti ma ktheve mua
Dhe me bere te ndihem njeri

Un e ti
Eja me mua,
se ty te kam shpes,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,
ti je éndrra qe un shum e shoh!
  
 
  Ėnderr e heshtur
E dashura ime  , e mir ime e panjohur ,
Tani s'mė zė gjumi duke menduar pėr ty ,
Nė dritaren time rrah shiu i pasosur ,
me trishtim ėndėrror e mallėngjim tė ri . . .

E dashura ime e pashfaqur,
e shtrenjata ime sa ėndrra ,
dil mos m'u fsheh ne misterin e vetes time ,
mjafte ndjete mbrenda nė ket shpirt  . . .

E dashura ime drita ime e jetes tė lutem mė ndihmo ,
Si mundem tė mbaj gjith  ket dashuri ???
Sikur ta dish ,sa shumė gjėra me djegin gjoksin pa thėnė,
Sikur ta dish se ē'lėndim ka shpirti im si njė lule e vyshkur
nė pranver , duke te pritur ty mos po vjen njėher .......


Dashuria

Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mua !   

Pritja 
Ty po te pres , asgjė tjeter ,
mes vdekjes dhe heshtjes ,
mes vetmis dhe trishtimit ,
mes hijes dhe jetes ,
Nga kjo pritje e gjatė
u pergjakė diku nje drit ,
njė zemer e cila priste
i than Lamtumir ! ! !

Nėse mė don aq sa mė thua ,
mos kėrko tė mė ndėrpresh ėndrrat,
dėshirat , kėnaqėsitė,
tė cilat i kam pėr ty ,
Ato jan kaq tė bukura po tė futesh mbrenda tyre ,
Pa to , unė s'do te jem kė qė jam ,
pa qenie pa shpirt ,
Pa to unė do te isha njė njeri i zbrazur ne trupin tim
i lėvizur nga tė tjeret ,
Pa to ti s'do tė mė duash kaq shumė !
Mos ke frig unė ėndrroj aqė sa duhet tė ėndrruar ,
ndaj i zhgėnjyer nuk dal nga to ,
kujdes tė lutem mos mi lė nė gjysėm , ėndrrat,
dėshirat ,kėnaqėsin  tė cilat i kam vetem pėr ty   . . .

Nė darsmen time
Atė ditė kur tė vdes
Ju lutem mos vajtoni
Por me kėngė e valle
tek varri t,mė dėrgoni
nanės mos i thuani
se e bija ka ndrruar jetė,
le t,kujton e shkreta
KRUSHQIT i pėrcjellė!
N,darsėm time t,gjithė ti ftoni
Shoktė e miqėt ti lajmėroni
Afėr dua t,gjithė ti kam
Le t,mė shikojne
Pėr tė fundit herė
Nė anėn e djathtė
Vajzėn e dua pranė
Pėr herė t,parė e t,fundit
Le tė pėrshpėrit fjalėn
NANĖ...

- E dashurė -

Malli u bė qerpik ,
e mbi sy qėndroj ....
vėshtrimi u bė dit,
dita u be zog e tė kerkoj
por s'tė gjet ,
ti ishe fshehur prapa syve tė mi .

Janė nga janė
fjalet mė tė bukura pėr ty ... i mblodha ,
ndjenjat mė  tė bukura
qė s'kėrkojnė prova ,
E dashur,pėrgjigjmu , mė degjon ?
Ke kohė tė mendosh ,
ke kohė  tė qash e tė qeshėsh ,
je me mua me asnjė tjetėr ,
jan nga jan tė gjitha gezimet ,hidhrimet ,
shqetisime , me ty i mesova kur nga ai qast kur
me ty u njoftova ! ! !

Do tė vij natėn
dhe tė puthi fshehurazi
Ti s'do ta dish ,
nė ėndrra tua do tė hy dhe ti shprishi ,
ti s'do ta dish ,
do tė behem si njė yllė dhe tė sjelli drit
pastaj do tė shkoj,
tė kthehem prap nė ket vetmi !!!


Dashuria
Une jam e jotja ,i mi je ti,
kete ta dish me siguri.
Ty te kam mbyll ne zemren time,
Ēelsin e humba ,s“di se ku,
  ndaj ti do te mbetesh mbyllur ketu.       
 
  

- Ti engjulli imė -
Ti engjulli ime mė bėre tė zbuloj universin e dashuris ,
aty ku deshta tė jem me ty njė jetė tė tėr nė horizontin
e pafund nė qiellin e hapur me plot yje me zemra perplot dashurie .
Unė qė besojsha nė njė dashuri tė veshtir, mendojsha se ėshtė pamundur pritja ,
si tė veproj kur ty s'tė takoj , por tani e shoh se sa leht ėshtė kur tė dashuroj
kur them se jam me ty edhe perse pėr nuk je afėr,
asgjė nuk me duket e veshtir tani . . .
E tani si mundem  tė harroj ,
edhe nėse njė dit jeta na ndan
pėrgjithmon me ke pran pėr tė then deshiren e flaket qė e kam ,
fjalen "Tė dua " pa pershperis  . . .
Sot kur e shiko tė kaluaren
shoh njė shpirt tė humbur , njė shpirt tė thyer e tė zhgėnjyer  nga jeta  . .
Nė presencen time shoh tani nje engjullė nė drejtimin tim
qė mė mban nė dor, sė bashku fluturojm diku largė nė qiell
qė dashurin e flaket ta shijojm .


Xhelozi
Mos mendo se te kam harru,
mos mendo se tjter du,
mos mendo se zemren time
tjeter kush ka me gezu.
     
 

I ēmendur  !!!

Me thane se jam i cmendur
I cmendur se ndjej dashuri
Me thone se jam I cmendur
Se mall ndjej te shkruaj poezi
I cmendur me thone se jam
Se besoj tek ti
Se fjalet  e tua jane tė kota
Jane fare pa dashuri
Ohh I cmendur un jam
Se besoj tek ti
Se te dashuroj pa hile
Vall kjo quhet cmenduri ?

Lermeni te qaj
Lermėni tė qajė mbi humnerat e jetės
Ta nxjerr shpirtin e ta pėrplas atje,
Pėr trishtimin e mallkuar qė shpirtin
Ma ka venitur
Lermėni tė qajė mbi c,do krijes tė kėsaj bote
Qė janė taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermėni tė qajė tė thėrras pa pushim
o njerzė dėgjojeni vetėm pak shpirtin tim
Lermėni tė qajė atje tej e vetmuar
qė kur c,do gjėje ti vije fundi
tė qeshė pa pushuar 

Kur mendoj per ty
Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per gjenjen  me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per ata sy te bukur
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur me ty bisedoj dhe heshti
Dhe dridhem kur me flet  ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj
Ti me shterngon aq forte prane vetes
Dhe un ngadal peshperis te dashuroj


Nese nuk te thash
se per mua je ti
ajo qe me fal buzeqeshje
ajo qe me fal ngrohtesi

Nese s'ta shpreha dot
sa shume te dashuroj
fajin e kish natyra
qe si dha zemres goje

Mos me le!
Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend
        TE dua. 
       
   
sa mė pelqen ....

Ne naten e heshtur
ne endrrat pa mbarim
kerkoja veē nje emer
flisja per dashurine

Kerkoja nje prekje
ndoshta dhe nje kuptim
vall si t'ja ve un emrin
vuajtjes ne shpirtin tim

Vall si ta quaj kete enderr?
po ndjenja ēfar emri kan
po valle syte e bukur
si mundem pran ti kam ?

Do mundem valle ne zemer
te te hyj ngadale
qe dhe un te kuptoj
ē'eshte dashuri e pare

Do mundem valle nje emer
ketij shpirti t'ja kushtoj
qe dhe pastaj te them
D... te dashuroj...

Pastaj do them ngadale
ne endrra un besoj
ndoshta dhe vec me sy
jete do te dhuroje

Nje jete plot me mall
me lule plot arome
nje jete qe kurre s'do shuhet
nga dashuria jone

Se jeta eshte vec lule
si yjet me shkelqim
ashtu si zemrat tona
do ruajn dashurine

Sa me pelqen kjo jete
kur ti me dashuron
sa me pelqejne lulet
kur jane plot arome...

Mos ik nga e Vėrteta
Vetės i shton dhimbje tė kota
dėshir pėr njė tė pamundur fantazie
shoqėria nuk tė mjaftoi, e irrituar tė dukej bota
qėndroje nė ndejkje tė njė mėshumtėsie
Iluzioni tė dhuroi humbjen
nė aterimin e vonshėm tė sė vėrtetės
Mos ndalo vazhdo rrugėn e fatit
unė kėmbėt kam ngulur nė vendin qė jam e duhur
kėpucėt taket i thyen pėr t'mos vazhduar
nė pritje tė njė dite pėr tu liruar
Mos ik nga e vėrteta, shih kjartėsin
rrugėn e ke pa pengesė, vetėn e ndalon
errėsira ėsht nisur tė len pas vobektėsin
drita shpirtin ta liron drejt fatit qė kėrkon
Njė ditė do tė agoj pėr ty, e kaluara mbetet vetėm kujtim
njė harresė qė ishte, ringjalljen e flakė e bėn tym.  
Dashuria e humbur
Sikujt Dielli i Shendrit
Sikujt Lulet i Qelin
Vetem Une Ne Kete Bote
Jetoj Pa Fat
Ajo Femer Me Ka Kerkuar
Ajo Femer Me Ka Rejt
Ne Secilen Ane
Dashurin Ma Ka Vjedhur
Dhe Tjetrit Ja Ka Dhuruar
Secili Don Dike
Renat ia Kap, Dhe i Tregon
Vetem Zemra Ime
Dhimbjet i Duron Dhe Nuk I Tregon
Une Ditet i Kaloj
Ne Vetmi Dhe i Mberzitur
Por Ajo Me Tjetrin
    Ditet i Kalon e Gezuar
    
Tek syte mbaron gjithēka..
ata e kuptojne menjehere largimin
  jane ata te paret qe derdhin lumenj lotesh...
   pastaj i peshperisin zemres... \'harroje\'

 

      

 SmS

Ti je shpres ti je gzim,

ti je loqka e shpirtit tim,

te kam han te kam drite

per met pas dit per dit

mbes me shpres dhe pa durim,

qe te shoh shpirti im.

Ne syt e tu heshtje kozmetike,

ne buzet e tua qeshje tragjike,

ne gojen tende as PO as JO,

nga dreqi ta di me do a sme do???

 zemer perse vuan te lutem me thua?

sy pse sqan

lotet pse si than

shpirt pse u trete,

ashtu vet nder vete

po ti buz pse nuk flet,

ato fjal vajza / djali i pret!

A te flet dikush ma embel se une?

A te fal dikush lumturi me shume?

A te mungon sonte perqafimi im?

A mundet dikush te ze vendin tim?

 Nese keto rreshta i lexon,

shkrimin tim e dikton,

vetem ne mua pak mendon,

dhe e din se zemra ime ende TE DON!!

Pse me kriove perendi

qe te vuaj per dashuri

pse me linde nana ime qe

te jem me shume kujtime

ah kjo jet sa e shkret

une pa ty vetem me mbet

 

 Mos kerko falje,

mos me thirr ne emer,

mos me shiko ne sy,

kur me vrave ne zemer?

Mos thuj gabova mos e mashtro veten

Njerzit gabojn por jo si ti tan jeten

 

Qme duhen syt

kur nuk shihemi?

Qme duhen kembet

kur nuk takohemi?

Qme duhen krahet

kur nuk perqafohemi?

Qme duhet zemra kur

nuk dashurohemi ???

 dy zemra qajn- nje mall e kann,

dy sy lotojn- ni gje shiqojn,

dy duar ledhatojn-nje shpirt sherojn,

dy goja flasin- nje bot e plasin

 

Zemra jote me ben te vuaj

syri yt me ben te shkruaj,

trupi yt me ben poet,

fjala jote zemren ma djeg

te dua per jet

Veres ne katund,

dimrit ne qytet,

dashuria ne det,

knaqsia ne krevet !!

 Kur te dashurohesh

ulu dhe mendo

thuaj vetvetes,

ruaju e mos gabo !!!

Fjala dashuri

shume leht shqiptoet

por dashuri te vertet

eshte veshtir te fitohet !!!

  Pse ne dhom dritat i ke fik,

pse nga dora me ke ik,

kush me ty naten e kalon,

kush me ty shtartin e ndan

gjdo mengjes kush te ka pran??

Ah ata syt e tu,

si nuk me lan te qet-

sa her qe i kujtoj

edhe me teper te dashuroj

 

 

Enter content here

 

Enter supporting content here IV>