Make your own free website on Tripod.com

MIRESEVINI

AUTORI

Home
PAMJE ROMANTIKE
MUZIK
expert
NOKIA
Auto Vetura
VIRUS PROGRAM
POEZI
TARKAN
FOTOGRAFIT EMIA
EKSPERTI HACK
MEDITIME
AUTOR FAQES
QESHARAKE
FEJA ISLAME
MJEKSI         Hani i Elezit shtrihet  nė pjesėn jugore tė Kosovės, afėr kufirit me Maqedoninė. Shtrihet nė mes maleve Rodope  dhe atyre tė Sharrit. Hani i Elezit shtrihet nė fundin e gropės ndėrsa fshatrat  shtrihen ne anet e gropės. Gropa ėshtė krijuar i rezultat i uljes tektonike radiale  midis Karadakut  deh Shkupit  nga njera anė dhe maleve tė Sharrit nė anėn tjetėr, ku paralelisht pėr gjatėsin e Lepencit nė drejtim veriperėndim-juglindje paraqitet dislokacioni kryesor  shoqėrozit nė pikėpamje klimatike ėshtė nėn ndikimin e klimės sė ndryshme mesdhetarepasiqė  depertojn rrymat e ngrohta tė ajrit pėrmes luginės sė Vardarit dhe Lepencit.Lumi kryesor i gripoės ėshtė Lepenci. Buron Prej maleve tė Sharrit   dhe dredhet nė umin Vardar. Ėshtė i gjatė  58 km  deh ėshtė lum tipik malorė me rėnie tė madhe  tė ujit prej 21.9 promil.

 

fgf.gif

 

 

 

Enter main content here

Enter supporting content here